Kdy vyměnit aktovku za batoh?

Už vás doma školák prosí, abyste mu koupili batoh, protože aktovka už je na něj moc „dětská“ a ostatní ve třídě ji již dávno nemají? A vy si nevíte rady, zdali už je čas na výměnu aktovky za batoh?

Pokud si právě tyto otázky pokládáte, my se vám na ně pokusíme odpovědět. Není jednoduché určit, kdy přesně je vhodná doba pro změnu školní brašny, ale máme pár faktorů, které v rozhodování určitě pomohou.

Aktovky pro prvňáčky jsou dělány tak, aby byly co nejméně chaotické – proto mají pouze jednu hlavní komoru a menší kapsu vhodnou pro box na svačinu. Naopak batoh je již členitý a má komor více. Je tedy pro děti nepřehledný a můžou nastat situace, kdy v tolika kapsách nebudou moci něco nalézt. Proto musíte sami určit, zdali už je dítě natolik „vyspělé“, aby si dokázalo v batohu udržet pořádek. Nejvhodnější čas pro výměnu je ve většině případů od 3. třídy, ale mohou být i výjimky, které budou potřebovat batoh již do 2. třídy.

ergo_batohy

 

Ačkoli mají batohy stejně nastavitelné zádové popruhy jako aktovky, není to tak úplně stejné. Je potřeba, aby batoh nesjížděl na zadek, mohly by poté nastat potíže s bolestí ramen či zad. Aktovka je „pevnější“ a tak nutí prvňáčky k rovným zádům, proto je i skrze zdravotní problémy doporučeno ji nějakou dobu nosit. Pokud však dítě po nástupu do první třídy nezvykle rychle vyroste – je jasné, že vyrostl i ze školní aktovky a přechod k batohu je na místě. Naše Ars Una ergonomické batohy jsou navrženy přímo k přestupu z aktovky na batoh. Jsou totiž anatomicky tvarované, mají zpevněná záda (pro správný vývin a růst) a především jsou opravdu lehké. To je další věc, na jakou musíte brát ohled. S tím je spojen i fyzický stav, tedy postava dítěte. Hmotnost aktovky či batohu nejsou tolik rozdílné, ale nezapomeňte, že v batohu už budou žáci nosit mnohem více učebnic a sešitů než v 1. a 2. třídě. Aktovka se pohybuje maximálně do 1,2 kg a batoh nejvíce 1,3 kg (vhodné je však vybírat do 900g). Zkrátka, naplněný batoh by podle zdravotního hlediska neměl vážit více než 10 - 15% hmotnosti dítěte. Ergonomické batohy jsou ortopedem doporučené pro děti nejlépe od 3. až do 9. třídy.

V neposlední řadě to je design. Ano, i na něm záleží. Pokud se, teď už velký školák, rozhodne, že s tou aktovkou pro děti už nikam chodit nebude, že je to pro malé děcka, tak už jej budete opravdu těžce přesvědčovat, že je pro něj ještě vhodná. V takovém případě se výběru batohu už dlouho nevyhnete a začnete se po něm poohlížet.