Jak vybrat láhev na pití?

Nebaví Vás stále dokola řešit protékající láhve se špatným těsněním a následné řešení problému, do čeho si dát svůj oblíbený nápoj nebo nápoj pro malého školáka? Správný pitný režim je velmi důležitý, proto je láhev na pití jednou ze základních potřeb školní výbavy pro prvňáčky. 

Ačkoli se zdá výběr dětské láhve velmi jednoduchý, opak je pravdou. Proto jsme dali dohromady základních pár bodů, na které byste si měli při koupi láhve na vodu dávat pozor, ať už se jedná o láhev pro děti, ke sportu, do práce či do školy.

 ikony_1lahev2_ikonky

  • Materiál musí být 100% zdravotně nezávadný a neobsahovat látky BPA   
  • Objem musí být dostačující k přístupu nápoje po celou dobu ve škole
  • Co nejmenší hmotnost, avšak kvalitní a odolný materiál proti rozbití při spadnutí
  • Snadná manipulace s láhví (otevírání/zavírání, přenášení)
  • Správné těsnění zaručující, že tekutina nikdy neproteče
  • Šroubovací hrdlo k pohodlnému plnění a vymývání láhve
  • Vhodnost k pití teplých i vysoce studených nápojů

ikony_2

Pokud následující body láhev splňuje, bude tou nejvhodnější volbou - stejně jako všechny naše láhve Ars Una. Ale pro zvídavé to samozřejmě nestačí a chtějí vědět odpovědi na následující otázky, které si zřejmě nyní pokládají.

Co je vlastně BPA látka a proč je pro nás nebezpečná?
BPA je průmyslová chemická látka, známá též pod názvem Bisfenol A. Používá se při výrobě umělých hmot (např. CD a DVD, plastové příbory, dózy na potraviny, sportovní pomůcky a další). Je vysoce zdraví škodlivá, jelikož působí jako reprodukční toxická látka. To znamená, že negativně působí na schopnost reprodukce u člověka. Mezi možnými problémy jsou pak ohrožení vývoje plodu i miminek, zvyšování rizika rakoviny (BPA potlačuje metylaci DNA), šíření civilizačních chorob.

Kterých výrobních látek se nemusíme tedy bát?
Materiálů, které jsou ekologické a zdraví neškodné není příliš mnoho. Na trhu nalezneme láhve kovové, plastové a vyrobené ze skla. Ale brát si s sebou do školy či do práce těžké sklo nebo kov není zrovna ideální řešení. Zvláště u dětí je velmi důležitá hmotnost samotné láhve a počítá se tak každý gram váhy navíc. Pokud hledáme lehkou plastovou láhev bez BPA látek, jsou to například láhve vyrobené z polypropylenu nebo vysoce kvalitního Eastman Tritan, který je získán z rostlinného zdroje recyklovanými procesy. A přesně ten je využit na všechny naše láhve Ars Una! Je velmi lehký, po tekutině nikdy nezapáchá a jednoduše se omývá. 

ERGO_LAHEV_IKONA

Jaký je vhodný objem láhve?
Odpověď na tento dotaz není úplně jednoznačná. Musíme si totiž položit ještě jednu otázku, která zní: "Kam a na jak dlouho si láhev budeme brát?". Pokud je láhev určená dětem na 1. nebo 2. stupeň ZŠ, kde stráví v přepočtu asi 5-6 hodin, bude nám stačit kapacita kolem 500 ml. Ale pokud láhev vybíráme pro studenta či teenagera, který je ve škole déle a ještě jde následně provozovat nějaký sport, už by se měl objem přibližovat 500 - 650 ml. Na občasné výlety či jako malý společník během dne určitě bohatě postačí objem i 350 ml.

Co je to CLICK systém?
Princip otevírání a zavírání víka je mnohdy otázka i několika desítek vteřin. A komu by se chtělo delší dobu složitě šroubovat uzávěr, když se chcete jen v rychlosti napít. Proto jsme využili bezpečnostního systému na Clic - zmáčknutí tlačítka a zpětného zacvaknutí. Je to ten nejjednodušší způsob jak lehce láhev otevřít i zavřít. Pokud si i tak nedokážete vybavit, jak systém funguje, stačí se podívat na naše videa dětských a ergonomických láhví, kde je vše detailně ukázáno i popsáno.

Řeší se i povrch či tvar láhve?
Samozřejmě ano. Pokud by byl povrch příliš kluzký a naplněná láhev by v dlaních prokluzovala, mohla by láhev častěji padat na zem. Pokud se takového problému bojíte, navrhli jsme pro Vás ty nejspolehlivější modely láhví. Jedná se o ergonomické láhve vykrojené přímo do ruky a vylepšené o matný povrch, který zabraňuje možnému pádu. U dětských láhví je toto riziko sníženo díky kvalitnímu potisku, který funguje na stejný princip jako matný povrch. A pokud by náhodou láhev upadla, materiál je natolik odolný, že se láhvi nic nestane.

Jak se správně o láhev starat?
Důležité je udržovat láhev v čistotě a po nápoji pečlivě omývat. Veškeré láhve Ars Una není možné vkládat do myčky ani umísťovat do mikrovlnné trouby (recyklovaný plastový materiál Tritan, získaný z rostlinného zdroje, není odolný na vysoké teploty). Víko jednoduše odšroubujeme - tím rozdělíme láhev na dvě části - a ty pak jednotlivě opláchneme vlažnou vodou. Pokud láhvi občas věnujete malou pozornost, vrátí vám to tím, že s vámi vydrží po dlouho dobu. Ačkoli mají láhve opravdu odolné silikonové těsnění, není na škodu si k ní přikoupit i náhradní silikonovou vložku.