Novinky

Výběr aktovky nebo batohu

VYBER_SA

 Je lepší pořídit aktovku nebo batoh? INFO_SKOLNIAKTOVKA

Připravujete doma budoucího prvňáčka do školy a rozhodujete se mezi koupí aktovky či batohu? Jelikož je dítě v tomto věku ještě stále ve vývinu a potřebuje dostatečně anatomicky tvarovaná a polstrovaná záda, upřednostnili jsme na doporučení lékařů výběr aktovky. V následujícím článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace ohledně toho, co by měla správně zvolená aktovka mít.

ikonky_aktovka

 Na co myslet při výběru aktovky? 
Připravili jsme si pro Vás dle našeho názoru 7 nejdůležitějších bodů pro případný výběr aktovky:

1. HMOTNOST
 Mezi nejdůležitější vlastnosti patří hmotnost. Je důležité, aby naplněná aktovka dle odborníků nevážila více než 10% - 12% aktuální váhy dítěte. Ideální hmotnost aktovky je pro první stupeň nejvýše 1,2 kg a pro druhý stupeň 1,4 kg. To tedy znamená, že obsah by měl vážit maximálně do 2kg. Avšak dávejte si pozor na příliš lehké modely, často je to způsobeno nižším polstrováním, méně užitým materiálem či špatným tvarováním a rozměrem.

2. ANATOMICKÉ TVAROVÁNÍ
Pro zdraví dítěte je hlavním parametrem ergonomicky tvarovaná zadní část s dostatečně vystuženými zády pro správné držení těla a podporu formování dětské páteře. V horní části by mělo být polstrování na lopatky a ve spodní na bederní obratle, které předchází možným otlakům. Aktovka by měla začínat v úrovni ramen a končit poblíž kyčlí, tím dosáhnete kopírování páteře a nezávadnému nošení.arsuna_web_ortoped

3. MATERIÁL (dno, voděodolnost)

Malí školáci si mnohdy neuvědomují, kam všude aktovku pokládají a jak s ní občas zachází.
Aktovka musí skvěle držet tvar, proto je důležité pevné a tlusté plastové dno, které zrovna školní batohy postrádají. Můžete brašnu položit i na mokrý povrch a zůstane stále suchá. Dno je totiž snadno omyvatelné, nemusíte se tedy bát jakéhokoli zašpinění, vždy jej lze mokrým hadříkem odstranit.
Jedna z dalších výhod spočívá ve voděodolnosti, nepotřebujete tedy pláštěnku. Oproti batohům, které mají zip a tím pádem mohou promoknout a tím poškodit školní výbavu uvnitř, by měly aktovky mít omyvatelný a nepromokavý materiál.

4. SNADNÉ ZAVÍRÁNÍ
Aktovky, které se objevují na trhu, mají buď mechanické nebo magnetické zapínání. My bychom určitě doporučili volit aktovku s magnetickým zapínáním. Minimálně prvňáčci mohou mít ze začátku trochu problém s mechanickým zapínáním, kdy se musí jedna část přesně nasměrovat  a nasunout do druhé části a přitlačit, aby se zámek zacvakl. Naopak u magnetického zapínání stačí jen vrchní klopu nasměrovat a magnet si sám zámeček přitáhne a zacvakne. 

Děti často přemísťují brašnu mezi třídami a ne vždy se jim chce ten kousek přenášet na zádech. Proto je na aktovkách přidána pohodlná silikonová rukojeť navržená přímo na dětskou dlaň.

5. ZÁDOVÉ POPRUHY
Velký důraz je kladen na zádové popruhy, které je podstatné zřídka kontrolovat. Děti totiž v tomto věku výrazně rostou a je potřeba nastavit správnou velikost. Dbejte též na roční období, někdy je nutno popruhy zkrátit či prodloužit na základě počtu vrstev oblečení. Velmi důležitá je šířka popruhů. Záleží však na jejich výšce polstrování, které zamezuje případnému zarývání do ramen a tvorbě odřenin. Pokud chybí měkké vypodložení, šířka musí být minimálně 4 cm. U polstrovaných popruhů je dostačující šířka 3 cm. Ještě pro větší komfort je užitečným doplňkem hrudní popruh (u nás jej lze dokoupit ke každé aktovce ve více barevných variantách). Jeho úkolem je držet aktovku přilnutou na zádech a zabraňuje posouvání ze strany na stranu i v případě zrychleného pohybu.

6. REFLEXNÍ PRVKY
Bezpečnost i za špatných světelných podmínek zajišťují reflexní prvky a odrazky umístěné na každém modelu aktovky. Barva aktovky může viditelnost také dostatečně ovlivnit, proto je dobré vybírat alespoň z části sytá a jasná barevná provedení. 

7. PRAKTICKÉ ČLENĚNÍ
Co se týká samotného obsahu aktovky, je tvořen především hlavní prostornou komorou. Což je pro děti velká výhoda, protože mohou vše nastrkat do aktovky „hlava nehlava“, hlavně aby to bylo rychle. Je ale nutné, aby ze zdravotních důvodů byl nejtěžší obsah umístěn co nejblíže zádům a zabránil možnému pokřivení páteře. Proto výrobci aktovek Ars Una do hlavní komory k zádové části umístili praktickou kapsu, určenou právě na přenos těch nejtěžších předmětů, jako jsou boxy naplněné sešity a učebnice.  Kladně hodnocená je též samostatná kapsa na svačinový box, kterou lze využít i na klíče či peněženku. Boční kapsy se zavírají na suchý zip a jsou vhodné na láhev či přezůvky. 

Nezapomínejte však na vašeho prvňáčka a rozhodně mu nevybírejte aktovku sami. Doporučujeme jej spíše nasměrovat na určitého výrobce a už jej jen nechat vybrat určitý design. Nic nepotěší školáka víc, než když si první školní den bude moct vzít s sebou aktovku s vybraný motivem.

AKTOVKY_1

Kdy vyměnit aktovku za batoh?

Už vás doma školák prosí, abyste mu koupili batoh, protože aktovka už je na něj moc „dětská“ a ostatní ve třídě ji již dávno nemají? A vy si nevíte rady, zdali už je čas na výměnu aktovky za batoh?

Pokud si právě tyto otázky pokládáte, my se vám na ně pokusíme odpovědět. Není jednoduché určit, kdy přesně je vhodná doba pro změnu školní brašny, ale máme pár faktorů, které v rozhodování určitě pomohou.

Aktovky pro prvňáčky jsou dělány tak, aby byly co nejméně chaotické – proto mají pouze jednu hlavní komoru a menší kapsu vhodnou pro box na svačinu. Naopak batoh je již členitý a má komor více. Je tedy pro děti nepřehledný a můžou nastat situace, kdy v tolika kapsách nebudou moci něco nalézt. Proto musíte sami určit, zdali už je dítě natolik „vyspělé“, aby si dokázalo v batohu udržet pořádek. Nejvhodnější čas pro výměnu je ve většině případů od 3. třídy, ale mohou být i výjimky, které budou potřebovat batoh již do 2. třídy.

ergo_batohy

 

Ačkoli mají batohy stejně nastavitelné zádové popruhy jako aktovky, není to tak úplně stejné. Je potřeba, aby batoh nesjížděl na zadek, mohly by poté nastat potíže s bolestí ramen či zad. Aktovka je „pevnější“ a tak nutí prvňáčky k rovným zádům, proto je i skrze zdravotní problémy doporučeno ji nějakou dobu nosit. Pokud však dítě po nástupu do první třídy nezvykle rychle vyroste – je jasné, že vyrostl i ze školní aktovky a přechod k batohu je na místě. Naše Ars Una ergonomické batohy jsou navrženy přímo k přestupu z aktovky na batoh. Jsou totiž anatomicky tvarované, mají zpevněná záda (pro správný vývin a růst) a především jsou opravdu lehké. To je další věc, na jakou musíte brát ohled. S tím je spojen i fyzický stav, tedy postava dítěte. Hmotnost aktovky či batohu nejsou tolik rozdílné, ale nezapomeňte, že v batohu už budou žáci nosit mnohem více učebnic a sešitů než v 1. a 2. třídě. Aktovka se pohybuje maximálně do 1,2 kg a batoh nejvíce 1,3 kg (vhodné je však vybírat do 900g). Zkrátka, naplněný batoh by podle zdravotního hlediska neměl vážit více než 10 - 15% hmotnosti dítěte. Ergonomické batohy jsou ortopedem doporučené pro děti nejlépe od 3. až do 9. třídy.

V neposlední řadě to je design. Ano, i na něm záleží. Pokud se, teď už velký školák, rozhodne, že s tou aktovkou pro děti už nikam chodit nebude, že je to pro malé děcka, tak už jej budete opravdu těžce přesvědčovat, že je pro něj ještě vhodná. V takovém případě se výběru batohu už dlouho nevyhnete a začnete se po něm poohlížet.

Jak vybrat láhev na pití?

Nebaví Vás stále dokola řešit protékající láhve se špatným těsněním a následné řešení problému, do čeho si dát svůj oblíbený nápoj nebo nápoj pro malého školáka? Správný pitný režim je velmi důležitý, proto je láhev na pití jednou ze základních potřeb školní výbavy pro prvňáčky. 

Ačkoli se zdá výběr dětské láhve velmi jednoduchý, opak je pravdou. Proto jsme dali dohromady základních pár bodů, na které byste si měli při koupi láhve na vodu dávat pozor, ať už se jedná o láhev pro děti, ke sportu, do práce či do školy.

 ikony_1lahev2_ikonky

  • Materiál musí být 100% zdravotně nezávadný a neobsahovat látky BPA   
  • Objem musí být dostačující k přístupu nápoje po celou dobu ve škole
  • Co nejmenší hmotnost, avšak kvalitní a odolný materiál proti rozbití při spadnutí
  • Snadná manipulace s láhví (otevírání/zavírání, přenášení)
  • Správné těsnění zaručující, že tekutina nikdy neproteče
  • Šroubovací hrdlo k pohodlnému plnění a vymývání láhve
  • Vhodnost k pití teplých i vysoce studených nápojů

ikony_2

Pokud následující body láhev splňuje, bude tou nejvhodnější volbou - stejně jako všechny naše láhve Ars Una. Ale pro zvídavé to samozřejmě nestačí a chtějí vědět odpovědi na následující otázky, které si zřejmě nyní pokládají.

Co je vlastně BPA látka a proč je pro nás nebezpečná?
BPA je průmyslová chemická látka, známá též pod názvem Bisfenol A. Používá se při výrobě umělých hmot (např. CD a DVD, plastové příbory, dózy na potraviny, sportovní pomůcky a další). Je vysoce zdraví škodlivá, jelikož působí jako reprodukční toxická látka. To znamená, že negativně působí na schopnost reprodukce u člověka. Mezi možnými problémy jsou pak ohrožení vývoje plodu i miminek, zvyšování rizika rakoviny (BPA potlačuje metylaci DNA), šíření civilizačních chorob.

Kterých výrobních látek se nemusíme tedy bát?
Materiálů, které jsou ekologické a zdraví neškodné není příliš mnoho. Na trhu nalezneme láhve kovové, plastové a vyrobené ze skla. Ale brát si s sebou do školy či do práce těžké sklo nebo kov není zrovna ideální řešení. Zvláště u dětí je velmi důležitá hmotnost samotné láhve a počítá se tak každý gram váhy navíc. Pokud hledáme lehkou plastovou láhev bez BPA látek, jsou to například láhve vyrobené z polypropylenu nebo vysoce kvalitního Eastman Tritan, který je získán z rostlinného zdroje recyklovanými procesy. A přesně ten je využit na všechny naše láhve Ars Una! Je velmi lehký, po tekutině nikdy nezapáchá a jednoduše se omývá. 

ERGO_LAHEV_IKONA

Jaký je vhodný objem láhve?
Odpověď na tento dotaz není úplně jednoznačná. Musíme si totiž položit ještě jednu otázku, která zní: "Kam a na jak dlouho si láhev budeme brát?". Pokud je láhev určená dětem na 1. nebo 2. stupeň ZŠ, kde stráví v přepočtu asi 5-6 hodin, bude nám stačit kapacita kolem 500 ml. Ale pokud láhev vybíráme pro studenta či teenagera, který je ve škole déle a ještě jde následně provozovat nějaký sport, už by se měl objem přibližovat 500 - 650 ml. Na občasné výlety či jako malý společník během dne určitě bohatě postačí objem i 350 ml.

Co je to CLICK systém?
Princip otevírání a zavírání víka je mnohdy otázka i několika desítek vteřin. A komu by se chtělo delší dobu složitě šroubovat uzávěr, když se chcete jen v rychlosti napít. Proto jsme využili bezpečnostního systému na Clic - zmáčknutí tlačítka a zpětného zacvaknutí. Je to ten nejjednodušší způsob jak lehce láhev otevřít i zavřít. Pokud si i tak nedokážete vybavit, jak systém funguje, stačí se podívat na naše videa dětských a ergonomických láhví, kde je vše detailně ukázáno i popsáno.

Řeší se i povrch či tvar láhve?
Samozřejmě ano. Pokud by byl povrch příliš kluzký a naplněná láhev by v dlaních prokluzovala, mohla by láhev častěji padat na zem. Pokud se takového problému bojíte, navrhli jsme pro Vás ty nejspolehlivější modely láhví. Jedná se o ergonomické láhve vykrojené přímo do ruky a vylepšené o matný povrch, který zabraňuje možnému pádu. U dětských láhví je toto riziko sníženo díky kvalitnímu potisku, který funguje na stejný princip jako matný povrch. A pokud by náhodou láhev upadla, materiál je natolik odolný, že se láhvi nic nestane.

Jak se správně o láhev starat?
Důležité je udržovat láhev v čistotě a po nápoji pečlivě omývat. Veškeré láhve Ars Una není možné vkládat do myčky ani umísťovat do mikrovlnné trouby (recyklovaný plastový materiál Tritan, získaný z rostlinného zdroje, není odolný na vysoké teploty). Víko jednoduše odšroubujeme - tím rozdělíme láhev na dvě části - a ty pak jednotlivě opláchneme vlažnou vodou. Pokud láhvi občas věnujete malou pozornost, vrátí vám to tím, že s vámi vydrží po dlouho dobu. Ačkoli mají láhve opravdu odolné silikonové těsnění, není na škodu si k ní přikoupit i náhradní silikonovou vložku.