Výběr aktovky nebo batohu

VYBER_SA

 Je lepší pořídit aktovku nebo batoh? INFO_SKOLNIAKTOVKA

Připravujete doma budoucího prvňáčka do školy a rozhodujete se mezi koupí aktovky či batohu? Jelikož je dítě v tomto věku ještě stále ve vývinu a potřebuje dostatečně anatomicky tvarovaná a polstrovaná záda, upřednostnili jsme na doporučení lékařů výběr aktovky. V následujícím článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace ohledně toho, co by měla správně zvolená aktovka mít.

ikonky_aktovka

 Na co myslet při výběru aktovky? 
Připravili jsme si pro Vás dle našeho názoru 7 nejdůležitějších bodů pro případný výběr aktovky:

1. HMOTNOST
 Mezi nejdůležitější vlastnosti patří hmotnost. Je důležité, aby naplněná aktovka dle odborníků nevážila více než 10% - 12% aktuální váhy dítěte. Ideální hmotnost aktovky je pro první stupeň nejvýše 1,2 kg a pro druhý stupeň 1,4 kg. To tedy znamená, že obsah by měl vážit maximálně do 2kg. Avšak dávejte si pozor na příliš lehké modely, často je to způsobeno nižším polstrováním, méně užitým materiálem či špatným tvarováním a rozměrem.

2. ANATOMICKÉ TVAROVÁNÍ
Pro zdraví dítěte je hlavním parametrem ergonomicky tvarovaná zadní část s dostatečně vystuženými zády pro správné držení těla a podporu formování dětské páteře. V horní části by mělo být polstrování na lopatky a ve spodní na bederní obratle, které předchází možným otlakům. Aktovka by měla začínat v úrovni ramen a končit poblíž kyčlí, tím dosáhnete kopírování páteře a nezávadnému nošení.arsuna_web_ortoped

3. MATERIÁL (dno, voděodolnost)

Malí školáci si mnohdy neuvědomují, kam všude aktovku pokládají a jak s ní občas zachází.
Aktovka musí skvěle držet tvar, proto je důležité pevné a tlusté plastové dno, které zrovna školní batohy postrádají. Můžete brašnu položit i na mokrý povrch a zůstane stále suchá. Dno je totiž snadno omyvatelné, nemusíte se tedy bát jakéhokoli zašpinění, vždy jej lze mokrým hadříkem odstranit.
Jedna z dalších výhod spočívá ve voděodolnosti, nepotřebujete tedy pláštěnku. Oproti batohům, které mají zip a tím pádem mohou promoknout a tím poškodit školní výbavu uvnitř, by měly aktovky mít omyvatelný a nepromokavý materiál.

4. SNADNÉ ZAVÍRÁNÍ
Aktovky, které se objevují na trhu, mají buď mechanické nebo magnetické zapínání. My bychom určitě doporučili volit aktovku s magnetickým zapínáním. Minimálně prvňáčci mohou mít ze začátku trochu problém s mechanickým zapínáním, kdy se musí jedna část přesně nasměrovat  a nasunout do druhé části a přitlačit, aby se zámek zacvakl. Naopak u magnetického zapínání stačí jen vrchní klopu nasměrovat a magnet si sám zámeček přitáhne a zacvakne. 

Děti často přemísťují brašnu mezi třídami a ne vždy se jim chce ten kousek přenášet na zádech. Proto je na aktovkách přidána pohodlná silikonová rukojeť navržená přímo na dětskou dlaň.

5. ZÁDOVÉ POPRUHY
Velký důraz je kladen na zádové popruhy, které je podstatné zřídka kontrolovat. Děti totiž v tomto věku výrazně rostou a je potřeba nastavit správnou velikost. Dbejte též na roční období, někdy je nutno popruhy zkrátit či prodloužit na základě počtu vrstev oblečení. Velmi důležitá je šířka popruhů. Záleží však na jejich výšce polstrování, které zamezuje případnému zarývání do ramen a tvorbě odřenin. Pokud chybí měkké vypodložení, šířka musí být minimálně 4 cm. U polstrovaných popruhů je dostačující šířka 3 cm. Ještě pro větší komfort je užitečným doplňkem hrudní popruh (u nás jej lze dokoupit ke každé aktovce ve více barevných variantách). Jeho úkolem je držet aktovku přilnutou na zádech a zabraňuje posouvání ze strany na stranu i v případě zrychleného pohybu.

6. REFLEXNÍ PRVKY
Bezpečnost i za špatných světelných podmínek zajišťují reflexní prvky a odrazky umístěné na každém modelu aktovky. Barva aktovky může viditelnost také dostatečně ovlivnit, proto je dobré vybírat alespoň z části sytá a jasná barevná provedení. 

7. PRAKTICKÉ ČLENĚNÍ
Co se týká samotného obsahu aktovky, je tvořen především hlavní prostornou komorou. Což je pro děti velká výhoda, protože mohou vše nastrkat do aktovky „hlava nehlava“, hlavně aby to bylo rychle. Je ale nutné, aby ze zdravotních důvodů byl nejtěžší obsah umístěn co nejblíže zádům a zabránil možnému pokřivení páteře. Proto výrobci aktovek Ars Una do hlavní komory k zádové části umístili praktickou kapsu, určenou právě na přenos těch nejtěžších předmětů, jako jsou boxy naplněné sešity a učebnice.  Kladně hodnocená je též samostatná kapsa na svačinový box, kterou lze využít i na klíče či peněženku. Boční kapsy se zavírají na suchý zip a jsou vhodné na láhev či přezůvky. 

Nezapomínejte však na vašeho prvňáčka a rozhodně mu nevybírejte aktovku sami. Doporučujeme jej spíše nasměrovat na určitého výrobce a už jej jen nechat vybrat určitý design. Nic nepotěší školáka víc, než když si první školní den bude moct vzít s sebou aktovku s vybraný motivem.

AKTOVKY_1